Знову про рейтинг

Знову про рейтинг

Одна із систем рейтингових оцінок ресторанної їжі діє у Великій Британії.

Будь-яка система рейтингових оцінок їжі спірна. Найвідомішою є система довідника Michelin Guide, яка оцінює ресторани за комфортом, а також за їжею за допомогою Мішленівських зірок.

Ресторан з однією зіркою вважається чудовим, тоді як три зірки (найвища оцінка) — це нагорода, яка щорічно видається лише декільком дюжинам ресторанів у світі. Тим не менш, ця система залишає незайманими переважну більшість місць, до того ж Michelin вкрай сприйнятливий до комерційної сторони рішень щодо нагородження. Тому вони не поспішають роздавати зірки і ще менше поспішають забирати їх назад. Це дуже влаштовує шеф-кухарів (і, отже, шеф-кухарі люблять Michelin, зрозуміло, за умови, що вони отримують зірку), але це створює труднощі для клієнтів, оскільки неможливо сказати, чи цей заклад з однією зіркою знаходиться на межі чудового ресторану з двома зірками, чи насправді він став таким, втративши одну зірку.

 

Система, яку вибрав фудрайтер та ресторанний критик Енді Хайлер використовується виданням Good Food Guide, одним із найкращих ресторанних довідників Великобританії, на мою думку. На відміну від багатьох інших довідників, у Good Food Guide існує система контролю (так що це не просто рейтинг популярності, який легко може виявитися під впливом несумлінних власників ресторанів), також вони не набувають таких форм співпраці як представницькі витрати, приховані винагороди чи реклама. Їхні інспектори анонімні.

Це означає, що, незважаючи на те, що вони можуть помилятися, вони правдиві, а не залежать від прихованих комерційних інтересів.

Довідник Good Food Guide намагався оцінювати по 20-ти та по 5-ти бальних системах, але зрештою зупинився на простій 10-бальній системі. Слід сказати, що оцінка 1/10, яка виглядає жахливо у шкільному табелі, насправді дуже гарна для одиниць виміру довідника Good Food Guide.

Це означає, що ресторан хоч і входить до групи кращих ресторанів Великобританії, але займає нижчі рядки в рейтингу. Оцінка 6/10 приблизно дорівнює 1 Мішленівськй зірці, 8/10 — двом, а 9/10 або 10/10 — трьом зіркам.

Система, яка насправді відображає реальність, заснована на відносному позиціюванні всіх ресторанів, починалася б з оцінки 991/1000 для позначення балу 1/10, 995/1000 — для 4/10 і закінчувалася б оцінкою 1000/1000 для позначення 10/1000 для позначення 10/10.
Це здавалося б досить громіздким і вимагало певного рівня точності, що нерозумно, так що Енді прив'язався до простої 10-ти бальної системи. Енді також розглядає рейтинг сервісу та атмосфери, який для багатьох людей наскільки ж важливий, як і їжа, але так як часто це справа смаку (те, що для когось “романтично” — для іншого “несмачно”) вирішив відмовитися від нього. Натомість Енді відзначає надзвичайно привабливі столові прилади або надзвичайно хороший сервіс у своїх записах.Оцінки, які використовує Енді Хайлер не завжди збігаються з іншими довідниками, включаючи довідник Good Food Guide у будь-який період видання.Савелій Лібкін