Ребра ягняти з овочами на кшталт кавказького аджабсандала
То одна з перших страв, яку я приготував власноруч, років у чотирнадцять, і воно сподобалося батькам і гостям. У той час я самостійно навчався за книгами Похльобкіна, Лемкуль і по зачитаній до дірок «Узбецькій кухні», в якій вперше прочитав про аджабсандал. Згодом, цю саму страву я смакував у одній родині одеських грузинів. А ще пізніше, вже у зрілому віці, – неодноразово готував її як для хлопчачих вечорів, так і для родинних.
Інгредієнти
На 8 порцій:
1,5 кг очищених реберець ягняти;
200 г свинячого сала;
1 кг ріпчастої цибулі;
1 кг дрібної «роксоланівської» картоплі;
2 баклажана;
3 солодких перця;
3 помідори;
1 гострий перчик;
2 маленьких кабачка;
1 цукіні середнього розміру;
5 великих головок часнику;
1 морква;
2 пучка кінзи (приблизно 100 г зелені без гілочок);
1 пучок петрушки;
2 великі пучки зіри;
1ч. л. солі з горсткою;
0,5 ч. л. без горстки меленого чорного перцю.
Процес
- Для початку, необхідно підготувати овочі та м’ясо. Ріпчасту цибулю чистимо і нарізаємо тонкими кільцями. Очищені від шкірки помідори, чисті кабачки, цукіні, морква та баклажани нарізаємо кружальцями завтовшки в 1 сантиметр. Чистимо часник.
- Картоплю миємо, чистимо і теж ріжемо кружальцями, але товщиною у 2 сантиметри. Болгарський перець очищаємо від насіння і нарізаємо тонкими кільцями.
- З гострого перчика теж видаляємо все насіння і подрібнюємо його в крихту.
- Сало охолоджуємо й ріжемо тонесенькими скибочками.
- М’ясо нарізаємо на шматочки по 100 г з реберними костями у кожному. Всю зелень румаємо в крихту.
- Починаємо готувати. Зелень, гострий перець, сіль, зіру і чорний перець змішуємо і відкладаємо у бік.
- Беремо дві каструлі, такі, щоб одна вільно поміщалася в іншу. У велику наливаємо на дно 4-6 літрів води. Фактично страва готуватиметься на паро-водяній бані.
- У меншу каструлю кладемо продукти. На саме дно – скибки сала, яке посипаємо сумішшю зелені зі спеціями. Зверху кладємо половину реберець і знову посипаємо зеленню. Потім послідовно викладаємо пластами всі овочі й знову ягнятину, посипаючи кожний ярус зеленню зі спеціями. Останнім ярусом йдуть картопля та зелень.
- Розташовуємо каструлю з продуктами до каструлі з водою. Щільно закриваємо кришкою велику каструлю і ставимо на сильний вогонь поки не закипить вода. На кришку кладемо якусь вагу, щоб забезпечити цупкість. Коли вода закипить, зменшуємо вогонь і, не відкриваючи кришки, готуємо 6 годин.
- Ховаємо руки у рушник і вкрай обережно, щоб не обпектися, відкриваємо кришку, дістаємо каструлю з вже готовою стравою.
- Обережно перекладаємо на велику тарілку: до центру кладемо овочі, зверху – реберця, а картоплю – навкруги. І подаємо аджабсандал до столу.
це цiкаво
Бульйон, який залишився від головної страви можна лишити на ранок, як кращий засіб від похмілля. Взагалі-то на Кавказі аджабсандал часто готують як виключно овочеву страву. Однак в Одесі без м’яса цю страву розуміють погано. Публікується фото, яке не увійшло до книги. Повний рецепт дивіться в книзі «Одеське застілля від Привозу до Дерибасівської».