Розтягай Одеська кухня

Розтягай

Сьогодні цю страву можна зустріти хіба що на сторінках літературних творів XIX століття. Але з відродженням кулінарних традицій до неї повертається зацікавленість кухарів. Певною мірою тому, що це дуже смачно. Отже, розтягай – не риба, не м’ясо і в жодному разі не військовий наказ. Це пиріжки із спеціальною дірочкою зверху. Густий рибний, м’ясний або грибний бульйон разом із теплою олію заливають у пиріжок – і це робить його вкрай соковитим! Для цього відкритий рубець іще сирого пиріжка трохи розтягують або розстібають – звідси й пішла така назва.

Інгредієнти


 


Для тіста:


500 г борошна;


10 г цукру;


35 мл рослинної олії;


45 г домашнього вершкового масла;


2 яєчних жовтків;


15 г свіжих пресованих дріжджів;


дрібка солі;


120-140 мл молока.


Для начинки:


200 г філе судака;


50 г ріпчастої цибулі;


50 г домашнього вершкового масла;


1 яєчний жовток;


30 г вчорашньої білої булки;


70 мл молока;


1 яйце для змащування пиріжків;


0,5 пучка петрушки;


100 г топленого вершкового масла;


сіль за смаком

Процес приготування

 

  1. Готуємо дріжджове тісто опарним засобом. Спочатку робимо опару. Розводимо дріжджі в теплому молоці. Додаємо столову ложку цукру та половину борошна. Вимішуємо все до однорідної маси так, щоб вийшла консистенція рідкого тіста. Ставимо опару в тепле місце. Вибираючи посуд, пам’ятаємо, що розмір опари збільшується до 2-3 разів. Опара піднімається години дві. Тісто необхідно встигнути замісити, поки опара не почне спадати.
  2. У готову вже  опару додаємо жовтки, цукор, що залишився, та дрібку солі, розведену в чайній ложці водою. Все перемішуємо;  додаємо рослинну олію, топлене вершкове масло, другу частину борошна і замішуємо тісто, поки воно не стане однорідним і не буде легко відлипати від рук. Для вимішування тіста змащуємо руки рослинною олією.
  3. Готове тісто кладемо у велику емалеву миску, накриваємо рушником і залишаємо на 1 годину в приміщенні кімнатної температури. Коли тісто збільшиться в об’ємі, оминаємо його, щоб воно тихо сіло. Тісто остаточно готове, коли воно «підніметься» вдруге.
  4. Поки тісто підходить, займаємося приготуванням начинки для пиріжків.
  5. Філе судака кладемо до блендеру і подрібнюємо протягом 5 хвилин. Додаємо черству булку, замочену в молоці, а також жовток. Солимо і вмикаємо блендер ще на хвилину. Потім пасеруємо цибулю на вершковому маслі протягом 10 хвилин і охолоджуємо її. Цибулю і вершкове масло додаємо до риби у блендер, і знову подрібнюємо все разом ще 5 хвилин. Начинка готова.
  6. Оброблюємо тісто на дерев’яній дошці, злегка вимастивши її олією. З тіста робимо кульки вагою по 30 г кожна, лишаємо на 5-10 хвилин настоятися
  7. Кожну кульку обережно притискаємо долонею.
  8. У середину кладемо приблизно по 10 г рибного фаршу. Кінця тіста

заліплюємо так, аби середина лишилася відкритою.

  1. Підготовлені розтягаї кладемо на змащений олією лист. Даємо постояти іще 5 хвилин. Далі –  змащуємо яйцем та випікаємо при температурі 200°С.
  2. У гарячі пиріжки чайною ложкою вливаємо розтоплене вершкове масло з петрушкою.
food
food
food
food
food
food
food
food
food

це цiкаво

Моя подруга, коли хоче підкреслити власну незалежність і мою прискіпливість у питаннях їжі, каже, кривлячи душею: «Я що, повинна тобі тут розтягаї вранці ліпити?» Бідолашні пиріжки постають як приклад найскладнішої страви у світі. Втім, далі балаканини щодо розтягаїв, кулінарний досвід моєї подруги не збільшується. Рецепт взято з книги «Одеське застілля від Привозу до Дерибасівської». Автор книги Савелій Лібкін. Видавництво «Форс», 2019 р. Публікуються фото, що не увійшли до книги.