ОДЕСЬКІ ПРАВИЛА БАКЛАЖАНОЇ ІКРИ ОДЕСЬКІ ПРАВИЛА БАКЛАЖАНОЇ ІКРИ

ОДЕСЬКІ ПРАВИЛА БАКЛАЖАНОЇ ІКРИ

Як відомо, Дюк Рішельє, що стоїть на вершині Потьомкінських сходів, тримає в руці сувій. Але була б моя воля, я б вклав йому в руку баклажан. Адже ікра із синеньких – це один із символів Одеси, це запах та смак одеського літа. І зараз саме час готувати цю ніжну та корисну страву – готувати її так, як це роблять в Одесі.

 

В Одесі, та і в інших містах баклажанну ікру готують сотнями різних способів. Тільки я на знижку можу згадати дюжину, але впевнений, що кожна господиня має свій власний рецепт. Справа в тому, що ця досить проста, здавалося б, страва містить у собі безліч нюансів. Баклажани смажити чи запікати? Якщо запікати, то у фользі чи без фольги? Чи підсмажувати інші овочі? Чи додавати часник і якщо додавати, то трохи чи від душі?

 

Незмінним залишається правило - ікру із синіх можна тільки рубати. Чи не терти на тертці, не молоти на м'ясорубці, не подрібнювати блендером. Саме рубати! У класичному виконанні — дерев'яним ножем, щоб на смак не позначився процес окислення. Зараз, коли більшість ножів роблять з нержавіючої сталі, практичний сенс дерев'яного перейшов у розряд анахронізму. Але багато господинь, починаючи рубати сині та помідори, завзято відкладають блискучі секачі і дістають «ікорний» ніж. Моя бабуся робила саме так. Я ж не займаюся «історичними реконструкціями», тому користуюся зручним ножем із широким лезом із нержавіючої сталі.

 

І кожне з цих на перший погляд невинних питань може призвести до кровної ворожнечі. Адже на кону – честь сім'ї ("Моя бабуся готувала це саме так, а не інакше!"), а то й національна гордість ("Справжні євреї в цю страву часник не кладуть!"). Щодо мене, то я намагаюся в подібних кухонних війнах не брати участі, хоча мені це й не завжди вдається. Не претендуючи на істину в кінцевій інстанції, просто розповім, як ікру з синіх готувала моя бабуся і як слідом за нею готую її я. До речі, у моєму ресторані "Дача" баклажанну ікру теж готують саме за цим рецептом.


Інгредієнти


На 4 порції: 


3 баклажани вагою близько 700 г, 


1 великий помідор «Мікадо», 


2 середні цибулини, 


2 ст. л. соняшникової олії, 


2-3 зубчики часнику, 


0,5 пучка зелені петрушки, 


сіль за смаком.

  • Процес приготування:
  • Баклажани миємо, проколюємо вилкою чи ножем, щоб вони не почали «стріляти». Запікаємо в духовці на деку до готовності при 200°С. Як варіант, пекти можна, перевертаючи з боку на бік, і в чавунній сковороді під кришкою. А в ідеалі – на вугільному грилі: тоді ікра вийде «з димком». 
  • Готові баклажани перекладаємо на дошку та залишаємо на 15-20 хвилин, щоб стек сік. 
  • Помідори сорту "Мікадо" підпікаємо на грилі або в духовці при температурі 200 ° C та знімаємо з них шкірку. 
  • Цибулю загортаємо у фольгу і запікаємо на вугіллі 10 хвилин або в духовці при температурі 200 °C.
  • Усі овочі охолоджуємо. 
  • Баклажани, помідори та цибулю дуже дрібно рубаємо ножем.
  • Видавлюємо зубчики часнику, додаємо до овочів і продовжуємо рубати, домагаючись одержання потрібної консистенції: майже однорідної, але несхожої на мус. Раз ми робимо ікру, у ній мають бути «ікринки».  
  • Готову ікру заправляємо дрібно рубаною зеленню та олією.
  • На останньому етапі солимо.
  • По можливості даємо ікрі кілька годин настоятися.
  • Перед подачею пробуємо на сіль.
food
food
food
food

this is interesting

Я розумію, що сезон баклажанної ікри настане трохи пізніше, коли і баклажани, і помідори дозріють, наллються соком і нагріються під літнім сонцем. Але вже зараз, якщо знати місця, на Привозі можна знайти правильні овочі, необхідні для приготування цієї страви. Тож для одеситів цей рецепт вже на часі, а жителі більш північних міст можуть зберегти його на майбутнє. Або ж приїхати до Одеси по стиглі баклажани – щоб приїхати до Одеси, будь-який привід хороший.   * Моя бабуся підсмажувала цибулю до золотистого відтінку на олії.   * Бабуся піаніста Олексія Ботвинова прибирала зайву гостроту, додаючи в ікру варену цвітну капусту, страва виходила ніжнішою. Як згадує Олексій: «Такий литки за рахунок меншої гостроти можна було з'їсти більше, ніж звичайної. Її навертали мисками».